Vytisknout tuto stránku

Silvestr

Silvestr
Kde má tento svátek kořeny? S čím je spojen? A víte, že tento bujarý svátek je zasvěcen papežovi? Dne 31. 12. zemřel papež Silvestr I. Za svého života se snažil šířit křesťanství a kvůli své víře byl pak pronásledován, ale nakonec ho blahořečili. Svatý Silvestr byl patron dobré úrody a ochránce domácích zvířat. Jeho smrtí skončilo pronásledování křesťanů a začala zlatá éra církve. Touto událostí tedy začaly každoroční oslavy v západní civilizaci.

 

Není Silvestr jako Silvestr
Dnes tolik oslavovaný svátek se původně nespojoval s žádnými zvyky a obyčeji. V jednotlivých zemích připadal konec kalendářního roku v různých staletích na různá data. Byl to 1. březen, 25. březen, 25. prosinec anebo doba okolo Velikonoc. Současně datovaná Silvestrovská noc žije až od 16. století, kdy se ve většině západních křesťanských zemí ustálil gregoriánský kalendář, který přisoudil začátek nového roku tedy Nový rok právě na 1. leden. Ne všichni se ovšem řídí gregoriánským kalendářem, a tak se i dnes ve světě vítá hned celá řada „nových roků".

Jak se slaví Silvestr ve světě
Obrovské silvestrovské veselí, jak ho známe dnes, začalo až s hospodářským rozvojem, kdy společnost proměnila Silvestr za jednu z největších oslav roku. Jak se slaví jinde ve světě? Ve Španělsku o silvestrovské půlnoci zní věžní hodiny na madridském náměstí Puerta del Sol. Úderů zvonů je celkem dvanáct, s každým úderem snědí Španělé jednu kuličku hroznového vína, což jim má v novém roce zaručit štěstí. V Řecku jsou oslavy tiché. Dělbuchy a velké ohňostroje nejsou příliš rozšířeny. Místo toho Řekové hrají doma karty nebo jiné hry. V zemi platí, že vítěz bude mít celý rok štěstí. A Itálie? Ta se na Silvestra promění v červené město. Italové na sobě musí mít červené spodní prádlo. Přináší prý totiž štěstí a úspěch. Obchodní domy i butiky krátce po Vánocích vystavují ve výlohách nejnovější módní hity. Důležité je jediné červená barva.