www.krasnevanoce.cz

Dárky pro děti

Dárky pro děti

Jak správně vybrat Vánoční dárky pro děti?

Dobře zvolit a vybrat vánoční dárky pro naše milované děti, není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Důležité je, se zamyslet na tím, zda hračka či jiný dárek během pár dní nebude ležet někde v koutě, a zda si s ní naši miláčkové budou skutečně hrát, či ji dostatečně využívat. Z praxe maminky mohu doporučit následující.

Děti 0 - 1 rok:

Barevnou hračku rozvíjející motoriku dítěte nejlépe s menšími zvukovými efekty (šustění, hrkání). Na tyto hračky se primárně zaměřuje značka Lamaze. Samozřejmě kvalitní kousátko, které je vyrobeno z nezávadných materiálů s akreditací EU, může být dobrým pomocníkem při růstu prvních zoubků. Vzhledem k tomu, že miminka téměř vše zkoumají ústy, doporučujeme u hraček spíše hladký měkký povrch.

Děti 1 - 3 roky:

Nám se osvědčily jednoduché hudební nástroje, základní stavebnice nebo například odrážedlo. Pro chlapečky samozřejmě pěkné nákladní auto a pro holčičky klasicky panenka. Tento věk je právě určen k tomu, aby se děti naučily si hezky hrát a rozvíjely tak svou fantazii. Samozřejmě jim musíme ukázat, jak si s hračkami hrát a naučit je to.
Rozhodně doporučuji Lego Duplo, které je sice výrobcem doporučeno od 2,5 let, ale moje děti si s ním hrají již od druhého roku. Moc je baví dodnes stavět různé domečky, mosty, ZOO atd. a to jim je už o mnoho let více.
Bohužel děti jsou masírovány televizními reklamami, ale to jsou zpravidla ty hračky, které se rychle rozbijí nebo brzy leží v koutě.

Děti 4 - 5 roků:

Určitě je čas na první jízdní kolo, které udělá neuvěřitelnou radost jak dítěti, tak všem rodičům. Jedná se o praktický dárek, který je v dnešní době kvůli pohybu velmi důležitý. Taková rodinná výprava za společným cílem, jsou ty nejkrásnější rodinné chvíle. Samozřejmě musíme počkat, až roztaje sníh, ale věřte, že s tímto dárkem vždy uspějete.
Naše děti již v tomto věku mohly nakreslit Ježíškovi 3 dárky, které si skutečně přejí. Proč pouze 3? Přeci, aby je Ježíšek zvládnul sehnat, zabalit a doručit pod ten správný vánoční stromeček, a aby zbyly v obchodech dárky i pro jiné děti, které byly celý rok hodné a zaslouží si vánoční nadílku.
A co měkké dárky jako pyžamko, spodní prádlo, tričko nebo tak? Jsou také důležité, aby si dítě nemyslelo, že vše během roku kupujeme automaticky. Je pravda, že asi rychle poletí zpátky pod stromeček, ale pokud bude mít obleček obrázek své oblíbené pohádkové postavičky, věřte, že se ještě večer do oblečku rádo oblékne.
Také je dobré k již zmíněným třem namalovaným a vytouženým vánočním dárkům přidat překvapení, například kreativní sadu na výrobu letadýlka nebo holčikám výrobu tašky. Naše dítko dostalo nečekaně svoje první pravé lední brusle a tak obrovskou radost s jásotem a skákáním jsem viděla snad poprvé, až mi slzičky ukáply. Samozřejmě, že jsme je museli hned o vánočních svátcích vyzkoušet a ještě ten den se dcera naučila téměř bruslit. Na kluzišti máme šikovného pana správce, ten nám zapůjčil židli, chvilku jezdila s židlí a pak se mnou za ruku... To bylo radosti.

Předškoláci 5 - 6 roků:

Dítko bychom měli již celý podzim motivovat, aby si samo přálo aktovku, penál i jiné důležité školní potřeby. Příští rok již bude přeci školák, tedy musí mít vše v pořádku přichystáno a připraveno.
Jako dárek s překvapením doporučuji vlastní rostoucí stůl a rostoucí židli. Tento nábytek bude školákovi sloužit po celou školní docházku až do studentských let. Nedílnou součástí je kvalitní lampička.
A opět jedeme zavedený systém tří dárků, které si dítě samo nakreslí. Samozřejmě dva z nich jsou školní brašna a penál.
Holčičky si většinou přejí panenku z poslední Disney pohádky Ledové království a chlapci Mimoně :).

Školáci 6 - 10 let:

Ve škole již naše děti absolvují plavecký výcvik, lyžařský kurz a jiné sportovní aktivity. Pokud máme více dětí, vyplatí se nám do lyží, vázání a přeskáčů investovat. Pokud však máme děti třeba 2 a méně, je lepší si toto vybavení půjčit. Dětem roste rychle noha a taková výstroj stojí tísícovky a bohužel může posloužit třeba jen dva roky.
Rozhodně doporučuji nekupovat tablety a děti motivovat, aby si na ně samy ušetřily. Ano, je doba mobilů a různé elektoriniky, ale určitě to s ní nepřehánějme. Dítěti postačí lepší mobil, samozřejmě, abychom se mu dovolali, až půje na kroužek či do hudebky, ale aby si v něm mohlo také již samo kontrolovat známky z prospěchu. Jak je známo a mnozí rodiče z toho nejsou nadšeni, v poslední době se ruší klasické žákovské knížky a učitělé píší známky do elektronickcých žákovských knížek.
V tomto věku je také vhodné pod vánoční stromeček zabalit kvalitní knížky s tématy, které zrovna vaše děti zajímají. Pro holčičky knihy o koních, pro kluky je vhodným dárkem například encyklopedie dinosaurů, automobilů nebo globus.
Taktéž jsou velice vhodné společenské hry, puzzle, stavebnice, fixy, bloky. Pamatujete stavebnici Merkur? Ta se líbí primárně chlapcům, ale dívky si s ní také rády staví. Rozhodně nedoporučuji děti dárky zavalovat, pak si jich dostatečně neváží.

Velcí školáci 10 - 13 let:

Jakmile dáte dítěti osvědčenou možnost z předchozích let, napsat si tři dárky, které by rádo od Ježíška, věřte, že tam bude:
1. supermoderní bezdotykový mobil
2. kvalitní tablet nebo notebook
3. multimediální hra aj...
Pravděpodobně bych souhlasila s jedním elektronickým dárkem, ale druhý by se měl týkat sportu, tím mám namysli tenisovou pálku, skateboard, kolečkové brusle či koloběžku. Jinak vám dítko zatuhne doma, bude mít přátele pouze na FaceBooku, ale v reálu s nimi nebude umět pořádně komunikovat. Určitě se sezení doma projeví i na jeho kondici a váze. Jistě si přejete, aby váš milovaný potomek byl sebevědomý, se sebou spokojený, šťastný a bez zbytečného trápení...

Třetí vánoční dárek by se měl týkat vzdělání nebo sociálního rozvoje, ať už mluvíme o nějaké pěkné knížce, či kurzu cizího jazyka, juda, sebeobrany, taneční nebo v neposlední řadě specializovaného pobytového campu. Pro kluky doporučuji např. Army Camp od společnosti Moja.cz, kde se jedná o přímou spolupráci s Armádou ČR - nebojte, nejde o žádné vymývání mozku, ale jde o více pohybu, základy přežití v přírodě, kurz sebeobrany, chlapci získají více fyzické zdatnosti a v neposlední řadě najdou nové kamarády. V dnešní době velice aktuální téma. Pro dívky doporučuji např. zážitkový nebo kreativní tábor.

Adolescenti 14 - 15 let:

Zde je výběr již celkem těžší. Jak se říká, malé dítě, malé starosti, velké dítě, velké starosti a tak je to i s výběrem dárků. V tomto věku děti již na Ježíka nevěří a tak je dobré si s dětmi sednout a prodiskutovat, co skutečně potřebují. V 15 letech odchází na střední školu, tedy věcí, které je nutno pořídit, je mnoho. Mezi základní patří například kvalitní cestovní taška, dostatek oblečení aj...
Děti preferují značkové oblečení, které je bohužel zbytečně předražené, ale když budete myslet dostatečně na tuto výbavu dopředu, dají se koupit ve slevách.

Dobře vyberte :).

Maminka Simona

DO VÁNOC ZBÝVÁ