www.krasnevanoce.cz

Charles Dickens

„Budu slavit Vánoce ve svém srdci a snažit se je tam udržet celý rok.“

Charles Dickens

Anglický spisovatel. Jeden z největších romanopisců 19. století
Narozen: 7. února 1812, Portsmouth, Hampshire, Anglie
Úmrtí: 9. června 1870, Gad's Hill, Rochester, Kent, Anglie
Manželka: Catherine Dickensová (sňatek: 1836–1858)
Tvorba: Kronika Pickwickova klubu, Olivek Twist, Mikuláš Nickleby, Starožitníkův krám, Život a dobrodružství Martina Chuzzlewita, Dombey a syn, Příběh Davida Copperfielda, Ponurý dům, Zlé časy, Malá Dorritka, Velké naděje a Nadějné vyhlídky...

Tvorba s vánoční tématikou: Vánoční koleda

Příběh začíná na Štědrý den, sedm let po smrti Ebenezerova obchodního partnera Jacoba Marleyho. Během noci se Scroogeovi zjeví duch Marleyho a varuje ho, že jeho duše ponese těžká pouta na věčnosti, pokud nezmění své hrabivé způsoby. Předpovídá, že ho budou následovat další duchové. Další tři vánoční duchové navštíví Scroogeho během noci a naplní tak Marleyho proroctví.
První duch, Duch minulých Vánoc, vezme pana Scrooge do doby jeho dětství a mládí, což se dotkne něžné stránky starého lakomce. Druhý duch, Duch současných Vánoc, vezme Scrooge na tři odlišná místa (do obchodu plného radostných lidí nakupujících na štědrovečerní večeři, na rodinnou oslavu Scroogeova skorem ožebračeného písaře a k rodině bez domova, choulící se kolem otevřeného ohně) s cílem vyvolat v lakomci pocit zodpovědnosti k jeho písaři. Třetí duch, Duch budoucích Vánoc, mučí Scrooge strašnou vizí budoucnosti, pokud se nepoučí a nebude jednat podle toho, co viděl.
Nemocný syn písaře Tiny Tim Cratchit nakonec nezemře, jak duchové varovali a Scrooge se stane jiným člověkem. Se svým písařem jedná s laskavostí, štědrostí a soucitem, a získá tak reputaci muže, který ztělesnuje ducha Vánoc.

Více z této kategorie: « Roy L. Smith Helen Keller »

DO VÁNOC ZBÝVÁ