www.krasnevanoce.cz

Bramborový salát od Helenky

Bramborový salát podle tohoto předpisu si děláme nejen na Štědrý den, máme ho totiž moc rádi. 
Množství neudávám záměrně, někdy tam je více brambor, někdy více zeleniny, jak to zrovna vyjde…

Potřebujeme:
brambory
vajíčka
moravanku (zeleninová směs do salátu)
okurky
šunku
tatarku
majonézu
sůl
pepř

Úplně nejdřív ze všeho si dám, společně s mými pomocníky a milými kuchtíky, vařit omyté brambory a vajíčka. Tentokrát jsem dala vařit skoro plný pětilitrový hrnec hned ráno, kolik brambor bylo na váhu netuším. Během vaření brambor jsme využili čas a uvařili si 6 vajíček natvrdo, protože ty v bramborovém salátu nemůžou chybět. Vajíčka po uvaření rychle pořádně zchladit pod proudem studené vody a brambory zase slít vodu. Jakmile brambory trošku vychládly, tak jsme je oloupali a vajíčka taky.
Odpoledne jsme již oloupané brambory mřížkou rozkrájeli do velkého hrnce, spolu s brambory jsme mřížkou protáhli i vajíčka. Mezitím, než kuchtíci rozkrájeli všechny brambory jsem v klidu vypila kafíčko. Poté jsem rozdělala jednu zavařenou moravanku. Nálev jsme vylili k bramborům a vajíčkům, feferonku a okurky jsme dali bokem, zbytek zeleniny šel do hrnce. Okurky mi jeden z kuchtíků nakrájel na malé kostičky a feferonku jsem dala bokem, tu si dám sama později jen tak k řízku. Druhý kuchtík nakrájel moji výbornou domácí vepřovou šunku, kterou do salátu také přidáváme, bez té to nejde. Přidali jsme ještě domácí zavařené okurky od babičky, trochu nálevu od okurek jsme přidali zase do hrnce. Jakmile bylo v již rýsujícím se bramborovém salátu nasypáno a vloženo, osolila jsem a opepřila. Přidala jsem majonézu a tatarskou omáčku tak nějak do té správné odpovídající konzistence.
Samozřejmě nakonec se musí řádně zamíchat a ochutnat, bez toho to nejde. Oba kuchtíci, šikovní pomocníci se shodli, že salát nemá chybu a netřeba tam již nic přidávat. Oběma moc chutnal, mezitím se kolem nás začal motat i manžel, tak jsme mu dali také ochutnat. Nechali jsme uležet až do druhého dne.
Už vím, že musíme mít opravdu velké množství salátu, protože při ochutnávání ubude a hlavně u Štědrovečerní večeře nás zasedá spousta, tak aby si každý mohl dát tolik, kolik chce a nemusí se nějak omezovat. Letos se nás u stolu sešlo devět.

Helena Dokoupilová, Šumperk 

Více z této kategorie: « Kapr se šalvějí

DO VÁNOC ZBÝVÁ